počítadlo.abz.cz

Velehrad 2017 pohledem předsedy VDP - Vězeňská duchovenská péče

hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Aktuality a články
VELEHRAD 2017
 
    Odsouzení z několika věznic potěšili svými krásnými výrobky účastníky letošního 18. ročníku Dnů lidí dobré vůle ve Velehradu. Dvoudenní pouť s bohatým programem se každoročně koná při příležitosti připomenutí významu příchodu bratrů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu roku 863, jejichž úkolem bylo u nás šířit dobré Boží jméno ve srozumitelném jazyce.

    Slavnosti se tradičně účastní i zástupci Vězeňské duchovenské péče a Vězeňské duchovní služby. Letos poprvé s sebou přivezli keramické, tiskařské, textilní, truhlářské výrobky odsouzených z věznic v Rýnovicích, Znojmě, Valdicích, Světlé n. S.,Liberci, Břeclavi, Všehrd, Pardubic a Horního Slavkova, které rozdávali ve stánku poutníkům a kterých se podařilo díky ředitelům uvedených věznic shromáždit více jak tisíc kusů. Zájem o ně byl skutečně veliký, stejně jako o unikátní výstavu velkoformátových fotografií z prostředí příbramské věznice na Bytízu, které nafotila Martina Řehořová v rámci duchovních aktivit místní kaplanky Venduly Glancové. „To, že byl člověk odsouzen a odpykává si trest v nápravném zařízení, nemusí automaticky znamenat, že je bezvěrec a nemá žádné duchovní potřeby,“ myslí si fotografka Řehořová.

    S tím souhlasil ve svém projevu při zahájení výstavy v úterý v podvečer v nedaleké budově gymnázia předseda Vězeňské duchovenské péče Pavel Zvolánek, který zdůraznil význam čtení Bible jako knihy plné příběhů podobných těm, které prožívají mnozí odsouzení. „Slavný vůdce Mojžíš byl vrah, nejslavnější král David, jehož potomkem je Ježíš Kristus, byl dokonce úkladným vrahem, apoštol Pavel schvaloval vraždu Štěpána…. To jsou lidé Bible! Bible není soubor etických rad, jak se chovat a jak žít, abychom se líbili Bohu a lidem. V Bibli jde o milost a odpuštění. Proto ji mají vězni rádi, proto bychom si ji měli zamilovat i my,“ vyzval přítomné Zvolánek.

    Kromě něj se slavností zúčastnili kaplani Otto Broch, který připravuje prezentaci Vězeňské duchovenské péče na Velehradě již deset let, Martin Škoda, Josef Michalčík, Blažej Pelán, Jan Majer, Valentína Matúšová a hlavní kaplan Pavel Kočnar a také jejich rodinní příslušníci, kterým patří též velké poděkování. Velké nadšení projevovala nejmladší účastnice skupiny, Eliška, která ve stánku rozdávala úsměvy a radost.

 
 
Pavel Zvolánek
více foto ZDE
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky