počítadlo.abz.cz

Velehrad 2016 (P. Kočnar) - Vězeňská duchovenská péče

hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Aktuality a články
 
Trest, milosrdenství a společenství na Velehradě

 
Tradiční spjatost velehradských slavností s duchovní službou ve věznicích se letos znovu potvrdila. Expozice Vězeňské duchovenské péče, jejímž mottem byla brána milosrdenství inspirovaná rokem milosrdenství vyhlášeným papežem Františkem, tuto tradici dovedla až k jakémusi vrcholu. Vše začalo odvážným nápadem vězeňského kaplana Otto Brocha představit bránu milosrdenství jako vězeňskou celu. Nápadu se bez zaváhání a s vervou sobě vlastní chopila sehraná a sympatická parta zaměstnanců Vazební věznice Teplice v čele se svým charizmatickým ředitelem a výtvarníkem v jedné osobě Petrem Blažkem. Nebylo těžké je oslovit. Poznali jsme se na Velehradě již vloni při instalaci výstavy fotografií vězeňských kaplí, jimž vévodil věrohodný model teplické vězeňské kaple v měřítku 1:1. Oba modely kaple i cely byly navrženy a zhotoveny právě teplickým týmem, a také vězni v rámci výchovných aktivit. Vzniklo tak dílo, které mohlo návštěvníkům letošního Velehradu představit v unikátním propojení vězeňské cely a kaple jednu cestu, vedoucí od provinění k odpuštění, od spoutanosti ke svobodě. Věřím, že každý návštěvník, který touto cestou prošel – modely v reálné velikosti umožňovaly návštěvníkům vstoupit – měl pak ještě dlouho o čem přemýšlet…

 
Je velmi milé, že naše pobyty na Velehradě nejsou omezeny jen na povinnosti spojené s instalací této expozice, ale jsou také nevšední příležitostí k milým a inspirativním setkáním. Jak už jsem zmínil, s týmem teplických kolegů jsme si padli do oka už při loňské výstavě a tehdy při večerním posezení u dobrého moku jsme si s panem ředitelem Blažkem slíbili, že si za rok při příští výstavě také společně zazpíváme a zahrajeme na kytary. Navzdory únavě po náročné sobotní montáži, protažené do pozdních večerních hodin, jsme v sobě našli dostatek chuti a energie, abychom si toto předsevzetí splnili. Celý teplický tým spolu s hlavním kaplanem se po „dobře vykonané práci“ těšil zpěvem, hudbou a svěžími nápoji v místní hospůdce až do neuvěřitelného nedělního rozednění. Domácí zelňačka jako pozornost podniku pak byla nečekaně milou tečkou, ale též jemnou výzvou k opuštění podniku a uložení k spánku.
 
V neděli postupně přijížděli další kaplani, někteří s manželkami, jiní s dětmi, někteří s celými rodinami. Svou návštěvou nás poctil a na pondělní vernisáži promluvil náměstek vězeňské služby pro výchovu a vzdělávání pan plk. Simon Michailidis, úvodní slovo vernisáže poskytl poslanec Parlamentu České republiky pan Miroslav Kalousek. Výstava byla konečně zahájena a my sotva stačili odpovídat na nesčetné dotazy návštěvníků, jejichž zájem byl opravdu mimořádný.
 
Máme radost, že výstava neskončila naším odjezdem a koncem svátků, ale je k dispozici v průběhu července dalším zájemcům a náhodným prázdninovým návštěvníkům. Vždyť Boží milosrdenství nahlédnuto zrakem vězněných lidí, za kterými zacvakl zámek celových dveří, může být objevné a osvobozující i pro mnohé hříšníky neuvězněné, tedy i pro nás.

 
Pavel Kočnar
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky