počítadlo.abz.cz

Kardinál v e Valdicích - Vězeňská duchovenská péče

hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Zprávy a tak
V kapli valdické věznice se ve středu 2. srpna setkal s odsouzenými bývalý vězeň
arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka OP.

     Na patnáct měsíců ho do cely borské věznice v osmdesátých letech  poslal komunistický režim za řádovou činnost, organizování studia  dominikánských kleriků, samizdat a spolupráci se zahraničím. Právě  zkušeností s vězněním se stal pro posluchače ve Valdicích autentický a  odsouzení se zájmem naslouchali vyprávění i o tom, jak se v době svého  pobytu ve věznici setkával s jiným spoluvězněm, disidentem Václavem  Havlem, na kterého vzpomínal jako na laskavého a trpělivého člověka.  Nápad pozvat Dominika Duku do věznice se zrodil před několika měsíci,  když valdický kaplan a zároveň předseda Vězeňské duchovenské péče Pavel  Zvolánek předával v arcibiskupském paláci kardinálovi nově vytištěnou  „vězeňskou“ Bibli.

    Kardinála Duku a jeho sekretáře Vojtěcha Mátla provedl věznicí její  ředitel Jiří Mach. Hosté si prohlédli cely odsouzených, vycházkové  dvory, kuchyň, místní vězeňskou knihovnu, a dokonce se zúčastnili  nácviku písní místní hudební skupiny, která oběma hostům zazpívala píseň  ze svého vlastního repertoáru. Odsouzené zajímalo, zda někdy Dominik  Duka pochyboval o svojí víře, kdy poprvé otevřel Bibli a co pro něj tato  kniha znamená, či třeba jak se volí papež. Kardinál přítomným  vysvětlil, jak a proč vznikl nový moderní překlad Bible do jazyka  srozumitelného dnešním čtenářům. Odsouzené povzbudil několika biblickými  příběhy, ve kterých Bůh odpustil zlé jednání lidem, kteří litovali  svých činů a chtěli se změnit. Jedním z nich byl například slavný král  David, který spáchal úkladnou vraždu. Hořce však svého činu litoval a  právě z jeho pokolení přišel na tento svět Mesiáš. Kardinál účastníky  besedy podaroval kapesním vydáním Nového zákona, do něhož každému napsal  věnování.  

    Před závěrečným poděkováním ředitele věznice se všichni společně  modlili modlitbu Páně "Otče náš". Za pozvání a setkání s odsouzenými, za službu věznice  děkoval také Dominik Duka. "Přijel jsem rád, abych se s vámi potkal,  byli jste pro mne dnešním cílem této návštěvy a přeji vám všem, abyste  v životě nikdy neztratili naději," řekl vězňům na závěr.

    Věznice Valdice si v letošním roce připomíná 160 let od svého vzniku  v prostorách bývalého kartuziánského kláštera. Pracují zde na částečný  úvazek tři kaplani ze tří církví - Aleš Tomčík z Církve československé  husitské, Pavel Zvolánek z Církve adventistů s.d. a od června letošního  roku Zbyněk Pawiensky z Římskokatolické církve. Ekumenický charakter  duchovní služby ve Valdicích má více než pětadvacetiletou tradici.

Stanislav Zeman
(převzato z webstránek pražského arcibiskupství)


 
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky