počítadlo.abz.cz

Cena Michala Velíška - Vězeňská duchovenská péče

hledat
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Zprávy a tak


Předseda Vězeňské duchovenské péče (VDP) Pavel Zvolánek se společně s dobrovolnicí VDP Janou Matulíkovou zúčastnili ve středu 2.12. letošního 10. ročníku udílení cen Michala Velíška v krásných reprezentačních prostorách pražského Magistrátu na Mariánském náměstí v Praze 1. Letošní cenu získal Jiří Nesázal, který zasáhl proti střelci z Uherského Brodu. Porota vybrala tři finalisty z 98 nominovaných, z nichž 11 bylo dětí. O vítězi rozhodli lidé v hlasování na webu.

    
Vyhlášení a předání ceny předcházel seminář s názvem Odvaha odpustit. Středem jeho poselství byl verš 4. ze 130. žalmu knihy Bible: "Ale u tebe je odpuštění, tak vzbuzuješ bázeň". Psycholožka Bohumila Baštecká se věnovala dvěma základním tématům:
   
1) kdo má moc odpustit a jakou cestou se k odpuštění vydat,
    
2) vlastní cestou k míru a pokoji.

Jiří Nesázel si pro cenu nepřišel, ale poslal vzkaz: „Velice si vážím ocenění a podpory od všech lidí. Já sám se jako hrdina necítím. Celá událost je stále ještě pro mě velmi citlivá a stresující, už jsem nad tím strávil tolik času, že je tato studna vyčerpaná. Nelituji, ale ani neděkuji. Bohu dík a Bohu žel za to."

    
Letošní desátý ročník byl tak trochu i bilanční, a tak předsedkyně správní rady Nadace ADRA Miroslava Žaludová představila přítomným člověka, který jako první před deseti lety přišel s myšlenkou udělování cen Michala Velíška. Je jím současný předseda Českého sdružení Církve adventistů sedmého dne Vít Vurst. Cenu uděluje Nadace Adra s televizí Nova na počest střihače televize Nova Michala Velíška, který byl před deseti lety zabit na Karlově náměstí v Praze, když se před násilníkem zastal neznámé mladé ženy. Je oceněním pro obyčejné lidi, kteří se stali hrdiny .

   
Cena Michala Velíška je vyvrcholením projektu Nadace ADRA Hrdinové mezi námi. Projekt se koná pod patronací paní Ivy Velíškové a pod záštitou primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové společně s ministryní školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřinou Valachovou.

Pavel Zvolánek

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky